Diagnostik Arıza Tespiti

Son 30 yıl içerisinde bilgisayar ve yazılım teknolojisindeki, gelişmelerin sonucunda günümüzde hemen her aracın arıza tespiti ve onarımını gerçekleştirmek mümkün hale gelmiştir.

Diagnos / Arıza Tespit

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte her araca ECU (Beyin) yani Elektronik Kontrol Ünitesi takılmaktadır. Elektronik Kontrol Ünitesi (Beyin), ilk günden son ana kadar tüm araç verilerini kendi hafızasında toplayan bir bileşendir. Son 30 yılda, otomotiv endüstrisinde büyük bir teknolojik devrim çağı yaşandı. Dünyada bilgisayar ve yazılım teknolojisinin sürekli ilerlemesi otomotiv sektörünün de gelişmesine yol açmıştır. Yaşanan teknolojik gelişmelerin sonucunda geçmişte kullandığımız pek çok aletin içerisine yazılım yüklenmesi mümkün oldu. Her türlü araç, makine ve alet de bu gelişmelerden faydalandı. 

Diagnostik Test Ne İşe Yarar?

Araçta özellikle elektronik bir sorun varsa gösterge panelindeki ikaz ışığı yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu sayede araçta olası ciddi sorunların önüne geçmek için sürücüye uyarı gönderilmektedir. Bu gibi durumlarda araca acilen alanında uzman bir ekip tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Teşhis ekipmanı tarafından okunan hata kodları, tüm otomobil üreticilerinde aynıdır. Bu nedenle, birçok arıza kodu anlamı, tüm araçlarda aynı bileşen arızasını gösterir. Yine birçok dönüş sinyali ikaz ışığı, tüm araç markalarında standart hale getirilmiştir ve aynı anlama gelmektedir. Teşhis etmek demek olan diagnostik, araçlarda arıza tespiti yapılmasını sağlamaktadır. Diagnostik test araç sahipleri tarafından araçlarında bir arıza gerçekleştiğinde en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Pek çok araç sahibi bu hizmeti tercih ederken akıllarında diagnostik test nedir sorusu bulunmaktadır. Diagnostik testler aracılığıyla araçlarınızdaki elektronik sistemler taranarak potansiyel arızalar ve sorunlar teşhis edilir. Bu cihazlar sayesinde araçta oluşabilecek potansiyel sorunlar ve arızalar hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Diagnostik testler esnasında motor durumu, motor performansı, akü, aydınlatma sistemi gibi pek çok bileşen test edilmektedir. Diagnostik testler sonucunda tespit edilen problem ve arızaların uygun müdahaleler ile çözümü araç güvenliği ve performansını üst düzeyde tutmaya yardımcı olan önemli adımlardır. Araçlarda gerçekleşen arızaların nedenleri hızlı bir şekilde belirlenmeli ve sorun uzmanlıkla ortadan kaldırılmalıdır. Eğer araçlardaki arızalar kısa sürede onarılmaz ise arıza boyutu büyüyecek ve çok daha yüksek maliyetli onarım hizmetleri gerektirecektir. Araçlardaki arızalara hızlı bir biçimde müdahale edilmemesi arızaların tamir süresinin de uzamasına sebep olarak araç sahipleri için oldukça ciddi dezavantajlar doğuracaktır. Araba çok uzun süre kullanımda kalırsa işler kaybedilir. Bu tür problemlerle karşı karşıya kalmamak adına dizel servisi başarılı şekilde yürüten bizlere başvurarak hızlı, etkili ve profesyonel bir hizmet alabilirsiniz. 

Diagnostik Testi Kimler Yapar?

Diagnostik test araç sahipleri tarafından araç bileşenlerinde bir arıza meydana geldiğinde başvurdukları bir arıza teşhis yöntemidir. Diagnostik test gerçekleştirilirken aracında beyninde yani elektronik kontrol ünitesinde saklanan bilgilere erişmek amacıyla bağlantı soketleri kullanılır. Bağlantı soketleri ile bağlantı sağlanmasının ardından diagnostik testin gerçekleştirilmesini sağlayacak bilgisayar yazılımı çalıştırılır. Diagnostik test cihazı bu bağlantı soketleri aracılığıyla araç beynine ulaşarak burada saklanan verilere, araç bileşenlerindeki sensörlere ve araç işlemcisine ulaşır. Araç beyninde saklanan verileri analiz eder ve araç bileşenlerindeki arızaları ve nedenlerini tespit eder. Diagnostik test gerçekleştirilirken okunan ve analiz edilen bilgilerin aynı zamanda bir çıktısı da elde edilerek kolaylık sağlanmaktadır. Diagnostik test hizmetimizden faydalanarak, aracınızdaki mevcut arızaların hızla teşhislerini gerçekleştirerek arızaların etkili bir şekilde tamir edilmesini sağlayabilirsiniz.  Araçlarda oluşan arıza ve problemleri teşhis etmek için kullanılan diagnostik testler bu alan deneyimli ve bilgili ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir. Dizel servisi olarak diagnostik test alanında son teknoloji donanımlarımız ve bilgili personellerimiz ile diagnostik test hizmetlerini başarı ile siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Hemen Ara Yol Tarifi
X