Partikül Filtresi Arıza Belirtileri

Karbonmonoksit ve Hidrokarbon gazları doğaya salındığı zaman oldukça büyük bir tehdit söz konusu olur. Bu tür risklerin önüne geçmek adına araçlarda partikül filtresinin çalışır durumda olması gerekir. Bu sistem bileşeninde arıza ortaya çıkarsa:

  • Aracın çekişten düşer ve güç kaybeder.
  • DPF Lambası yanar.
  • Yakıt tüketiminde artış görülür.
  • Araç fanı devamlı olarak çalışır.
  • Rölanti devrinde artış görülür.
  • Araçtan koyu renkte duman çıkar.
  • EGR arızası ortaya çıkar.
  • Araçta yağ seviyesinde yükselme yaşanır.
Belirtilere bakarak aracın partikül filtresinde sorunların yaşandığını anlamak söz konusu olur.

Partikül Filtresi Arıza Belirtileri

Partikül Filtresi Arıza Nedenleri

Partikül filtresi arıza belirtileri arasında en çok öne çıkan durum yakıt ve yağ kalitesidir. Kalitesiz yakıt kullanımı, kalitesiz yağ kullanımı ve zamanında yapılmayan yağ değişimi, bu konuda sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Motorun çalışması esnasında önemli bir ısı ortaya çıkar. Aracın çalışmasına bağlı olarak egzoz sistemi de ısınır. Bu durumlar aslında birtakım arıza ve sorunların habercisi olabilir. Aracınızın kalitesini ve güvenilirliğini korumak amacı ile periyodik bakımlara her zaman gereken önemi vermek gerekir. Böylece araç kullanım ömrü uzar ve araçların trafiğe daha güvenli şekilde çıkması söz konusu olur. Yakıt ve yağ kalitesine dikkat eden sürücüler, düzenli bakımlarla aracın bu türden sorun yaşamasının önüne geçebilir.

Partikül Filtresi Arıza Nedenleri

Partikül Arıza Işığı Yanarsa Ne Olur?

Partikül arıza ışığı genelde partikül filtresinin tıkanmasına bağlı olarak yanar. Eğer bu sistem bileşeninde 40 gram kadar partikül birikecek olursa sürücünün uyarılması adına lamba yanar. İkaz edici özelliği olan lamba sayesinde sürücüler mesajı alır ve temizlik konusunda hemen harekete geçer. Eğer ikaz ışığına rağmen bu duruma dikkat edilmezse filtrenin tamamen tıkanması söz konusu olabilir. Bu sebeple ikaz ışığını dikkate almak gerekir.

Partikül Arıza Işığı Yanarsa Ne Olur?

Partikül Filtresi Arızası

Volkswagen partikül filtresi arızası ortaya çıktığında sorunlar daha büyümeden hemen harekete geçmek gerekir. Bu konuda gerekli temizlik çalışmaları için servisimiz çok geniş imkânlara sahiptir. Gerekli periyodik bakımlar, yine servisimiz tarafından sunulmaktadır. Kaliteli yağ kullanımı ve zamanında değişimle birlikte, araç performansını en iyi seviyeye getiririz. Modern, gelişmiş ve teknolojik iş istasyonlarımız oldukça donanımlıdır. Usta kadrolarımız ise temizlik ve tamir konusunda her zaman size yardımcı olur. Garantili ve güvenilir hizmet standartlarımız, siz müşterilerimiz için oldukça avantajlı fırsatlar yaratır.

Partikül Filtresi Arızası
Hemen Ara Yol Tarifi
X